Ta maleńka wysepka ma zaledwie 0,3 km2, jej długość to 1800 m, a szerokość maksymalna to tylko 380 m. Zamieszkuje ją niespełna 60 osób. Tabarca to w rzeczywistości mały archipelag, który składa się z kilkunastu wysepek, nie zamieszkanych na stałe, m.in.: Islote de la Nao, Islote de la Galera, Punta del Bol, Bajo de la Nao, Escull Forat i Escull Roig. Na wyspie nie ma samochodów, zwiedza się ją pieszo, można ją obejść w 20 minut. Tabarca podzielona jest na dwie części: wschodnią – niezamieszkaną, pełną bujnej roślinności wydmowej i lęgowisk ptaków oraz zachodnią, gdzie zobaczymy dawną architekturę i prawdziwe życie mieszkańców wyspy. Znajdują się tutaj również liczne bary i restauracje, serwujące tradycyjne dania. W pobliżu portu mieści się muzeum Museo Nueva Tabarca, prezentujące historię wyspy i jej mieszkańców.
W części niezamieszkanej znajduje się stara latarnia morska, cmentarz oraz ruiny fortu.
Nazwa Tabarca pochodzi od liguryjskich osadników, którzy przybyli tu w XVIII wieku z tunezyjskiej wyspy o tej samej nazwie.
Tabarca przez długi czas stanowiła kryjówkę dla piratów atakujących Costa Blanca.
W 1986 r. Tabarka, z uwagi na występujące tylko tutaj gatunki ryb, krabów i koralowców, uzyskała status rezerwatu marynistycznego. Ten podwodny Park Przyrodniczy to gratka dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Podwodną faunę i florę można podziwiać również z pokładu łodzi ze szklanym dnem.
Na wysę można dostać się promem, speedboatem czy też łodzią ze szklanym dnem z miejscowości Santa Pola, Alicante, Torrevieja i Benidorm. Najbliżej jest z Santa Pola – 8 km, a rejs trwa ok 30 minut.